BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Altın, Petrol, S&P500 ve bugün...

14.04.2017 09:18


Günaydın,

İç gündemde istediği reformları yürürlüğe koyamayan Trump’ın yönünü dış politikaya çevirdiğini görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde Suriye’yi bombalayan ABD ordusu dün Afganistan’da IŞİD mevzilerini bombaladı. Artan jeopolitik riskten yararlanan ons altın tahmin aralığımızın içinde işlem görmeye devam ediyor. Bu noktada nötr konuma geçip 1275-1310 bandını izlemeye alıyoruz. Stratejiyi ilerleyen günlerde güncelleyeceğiz. ABD 10 yıllık faiz oranları ise tahmin aralığımız olan %2,1-%2,2 bandına gerilemek üzere...

Hisse senetlerinde dönelim. ABD’de JPMorgan’dan sonra Citigroup’un da karı  yatırım bankacılığı faaliyetlerinin etkisiyle beklentilerin üzerinde geldi. Ancak S&P500, tahminlerimiz doğrultusunda yükselecek gücü bulamıyor. Trump reformlarının gecikmesi (yaz aylarının sonuna kalabilir), ABD şirketlerinin hisse geri alım programlarını azaltmaları ve Fed’in  de uyardığı üzere pahalı konumda olan hisseler nedeniyle endekste 2280-2320 beklentimizi koruyoruz.

Petrol piyasaları denge bulmaya çalışıyor. Uluslararası Enerji Ajansı yayımladığı aylık raporda petrol arz ve talebinin dengeye yaklaştığını belirtirken, OPEC kesintisine rağmen, ABD kayagazı üreticilerinin ilave üretimleri nedeniyle petrol arzının yeterince kısıntıya uğramadığına değindi. Buna ilaveten 2017 yılı için global petrol talebinde günlük 100 bin varil daralma tahmin ettiğini açıkladı. Veriler petrol piyasası için nötr/negatif bir etki yapmış görünüyor. Brent petrolde 57 dolar üzerine çıkılmadığı sürece aşağı yön beklentimizi koruyoruz.

Bugün.. ABD piyasaları olmak üzere dünya piyasalarının büyük bölümü Paskalya tatili nedeniyle kapalı. Londra Pazartesi günü de kapalı olacak. 15:30’da ABD Mart ayı enflasyonu (piyasa beklentisi %0,1, çekirdek %0,2, çekirdek yıllık %2,3 artış) ve perakende satışlar (piyasa beklentisi -%0,1, çekirdek satışlar %0,2)  açıklanıyor. Her iki veride de beklentilerin üzerinde bir sonuç öngörmüyoruz. Bizim senaryomuz dolar nötr/hafif negatif olarak değerlendirilebilir.

Orta vadeli tahminlerimiz...

Ons altında tahminlerimize ulaşıldı, nötr konuma geçiyoruz. Yeniden yükseliş için 1310 doların üzerine çıkılması gerekebilir. Aşağıda ise 1275 dolar takip edilecek. 

Kapanan öneriler 

 

 

 

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALAR..

 

23 Nisan … Fransa seçimleri 1.tur

26 Nisan.. TCMB faiz kararı

27 Nisan.. ECB toplantısı, BOJ toplantısı

28 Nisan.. ABD geçici bütçesinin son günü. Hükümet’in faaliyetlerini devam ettirmesi için bu tarihe kadar geçmiş bütçenin süresini uzatması bekleniyor… https://tradeall.com/temel-analiz-detay/3389/abd-hukumet-kapanmasi-ve-senaryolar

3 Mayıs … Fed toplantısı

7 Mayıs… Fransa seçimleri 2.tur

11 Mayıs.. BOE toplantısı

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

 

Okan Ertem, FRM
Research
Manager - Global Markets

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.