BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Altın, Euro, ABD faizleri ve tahminlere doğru yolculuk...

13.04.2017 09:04


Günaydın,

Yılbaşından bu yana yayınladığımız modellerimiz doğrultusunda ABD faizlerinde aşağı, ons altın, Euro/Dolar, Sterlin/Dolar, gelişmekte olan ülke borsalarında yukarı yön üzerinde ısrarcı olmaya devam ederken, ABD Başkanı Trump’ın dün yaptığı konuşmada doların değerli olduğuna dair yaptığı yorumlar varlık sınıflarının tahminlerimize doğru hareketinin hızlanmasına yardımcı oluyor. Son gelişmelere bakıldığında;

 

ABD 10 yıllık tahvil faizleri %2,26’ya gerilemiş durumda. %2,50’lerden bu yana aşağı yön konusunda görüşümüzü koruyoruz. %2,1-%2,2 aralığına gelindiğinde modellerimizi yeniden güncelleyeceğiz. ABD faizlerindeki bu düşüş Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülke tahvillerine girişi güçlendirebilir ve faiz oranlarının aşağı gelmesine yardımcı olabilir.

 

Ons altın (1280 dolar) düşen ABD faizleri ve artan jeopolitik riskler eşliğinde yükselmeye devam ediyor. 1220 dolardan başlattığımız yukarı yön tahminimiz hedef aralığımız olan 1290-1340 dolar bandına giriş yapmak üzere. Bu noktada yeni bir değerlendirme yapacağız.

 

Euro/Dolar (1,0670)  23 Nisan tarihli Fransa seçimi öncesinde yapılan anketlerde Euro karşıtı adaylar Le-Pen (%24) ve Melenchon (%19) güç kazanmasına rağmen yükselmeye devam ediyor. Yaz ayları sonuna kadar 1,10-1,12 tahminimizi koruyoruz.

 

Sterlin/Dolar (1,2512) benzer şekilde yukarı yönde isteğini devam ettirebilir. Brexit, İskoçya referandumu ve diğer kötü gelişmeler yatayda karşılandı ve yukarı hareket için hazırlık devam ediyor. 1,30-1,32 tahminimizi koruyoruz.

 

 

ABD makroekonomik verilerinin ikinci çeyrekte beklentileri aşamayabileceğini düşünüyoruz. Ekonomik sürpriz endeksleri zirvede ve Trump’ın eli kolu bağlı görünüyor. Cuma günü açıklanacak ABD perakende satışlar ve enflasyon verilerinin dolar nötr/negatif ve gelişmekte olan ülke hisse senetleri pozitif etki yapmaya devam etmesini öngörüyoruz.

 

Fed üyesi Kaplan da Fed’in yıl sonunda bilanço küçültme sürecine girebileceğini açıkladı. Fed zor durumda kalırsa faiz artırmak yerine bilanço küçültme opsiyonunu tercih edebilir.

 

Brent petrolde (55 dolar) 57 dolarların üzerine çıkılmadığı sürece aşağı yönün devam edebileceğini öngörüyoruz. OPEC kısıntı yapıyor ancak ABD kaya gazı üreticileri petrol arzını artırıyor.

 

S&P500’de Trump reformlarının gecikmesi ve şirket hisse satın alımlarının (buyback) yokluğunda 2280-2320 dolar aralığını öngörmeye devam ediyoruz. Bugün açıklanacak banka karları endeksin seyrini belirgin şekilde etkileyebilir. 5 Nisan haftasında ABD hisse senedi fonlarından 12,7 milyar dolar çıkış oldu ve tahvil fonlarına 11,1 milyar dolar giriş yaşandı.

 

BIST100 için pozitif global ortam devam ediyor. Gelişmekte olan ülke endeksleri arasında en ucuz konuma sahip olmaya devam ediyoruz. Teknik olarak bakıldığında ise 88000 üzerinde kalındığı sürece endeks gücünü korumaya devam edebilir. BIST100 ve diğer gelişmekte olan ülkeler ile ilgili bugün Türkçe olarak da yayımlayacağımız karşılaştırmalı sayısal analize buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bugün... JPMorgan, Citigroup ve Wells Fargo'nun birinci çeyrek karı açıklanıyor. Beklentilerin üzerinde kar artışı S&P500'ü pozitif etkileyebilir, ancak endekste ana yönün bir süre daha aşağı olabileceğini düşünüyoruz. Finansal sektörün karlılığının yaklaşık %15, S&P500 hisselerinin ortalama karlılığının %10 artış göstermesi bekleniyor. Yarın dünya piyasalarının Paskalya tatili nedeniyle kapalı olması, bugün haftanın işlem hacmi yüksek son günü olmasına neden olabilir.

 

Makroekonomik tahminlerimiz ve son durum…

 DETAYLI TAKVİM...

 

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALAR..

23 Nisan … Fransa seçimleri 1.tur

26 Nisan.. TCMB faiz kararı

27 Nisan.. ECB toplantısı, BOJ toplantısı

28 Nisan.. ABD geçici bütçesinin son günü. Hükümet’in faaliyetlerini devam ettirmesi için bu tarihe kadar geçmiş bütçenin süresini uzatması bekleniyor… https://tradeall.com/temel-analiz-detay/3389/abd-hukumet-kapanmasi-ve-senaryolar

3 Mayıs … Fed toplantısı

7 Mayıs… Fransa seçimleri 2.tur

11 Mayıs.. BOE toplantısı

 

RAPORLARIMIZI TAKİP ETMEK İÇİN

 

Teknik analiz bültenine buradan ulaşabilirsiniz

Gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye hisse senedi stratejisine buradan ulaşabilirsiniz

En çok beğenilen Türk hisse senetleri portföyüne buradan ulaşabilirsiniz

 Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

 

 

 

Okan Ertem, FRM

Research
Manager - Global Markets

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.