BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Yellen ve piyasalar

11.04.2017 10:08


Günaydın,

Sizlerle paylaştığımız raporların bir çoğunda Fed üyelerinin kendi görüşlerinin dışında da olsa piyasa fiyatlamalarının dengeye oturması veya önemli kararlar öncesinde piyasayı hazırlamak için konuşma yaptıklarını söylemiştik. “Fed tiyatrosu” olarak adlandırdığımız bu sürecin dün akşamki son perdesinde Başkan Yellen’ın yaptığı konuşma ile son günlerde global ölçekte değerlenen dolara set çektiğini gördük. Yellen, istihdam ve genel gidişat hakkında olumlu konuşurken, ekonomik büyümenin hayal kırıklığı yarattığını belirterek dolar hafif negatif piyasa etkisine neden oldu. Açılışta ABD 10 yıllık faiz oranı %2,35, ons altın 1256 dolar, Euro/Dolar paritesi 1,0590 ve Sterlin/Dolar paritesi 1,2410 civarında işlem görürken, Perşembe günü açıklanacak banka karlarını bekleyen ABD vadelileri güne ekside başlıyor.  Ağustos ayına kadar geçen sürede Trump reformlarının belirsizliği eşliğinde ABD faizlerinde aşağı, ons altın, Euro/Dolar, Sterlin/Dolar, gelişmekte olan ülke borsalarında yukarı yönün devam edebileceğini öngörüyoruz. Gelişmekte olan ülke borsaları arasında Polonya borsası ile birlikte en ucuz konumda olan BIST’in yukarı yönlü hareketinin devamı için 88000 üzerinde kalınması gerekiyor.

Bugün... 11:30'da İngiltere Mart ayı enflasyonu (piyasa beklentisi yıllık %2,3 artış) açıklanıyor. İstihdam artışı verileri de yayımlanacak. Sterlin/Dolar üzerinde önemli etki yapabilecek bir veri seti olarak göze çarpıyor.

12:00'da Almanya ZEW endeksi yayımlanıyor. (Piyasa beklentisi mevcut koşullar endeksinin Nisan ayında 77,5 olarak açıklanması yönünde)

17:00'de ABD JOLTS iş imkanları değişim oranı açıklanıyor. Geçtiğimiz hafta zayıf gelen istihdam verisinden sonra yakından takip edilecek. Piyasa etkisi olmayabilir.

Varlık sınıflarında orta-uzun vadeli makroekonomik tahminlerimiz aşağıda yer alıyor.

 

DETAYLI TAKVİM...

 

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALAR..

23 Nisan … Fransa seçimleri 1.tur

26 Nisan.. TCMB faiz kararı

27 Nisan.. ECB toplantısı, BOJ toplantısı

28 Nisan.. ABD geçici bütçesinin son günü. Hükümet’in faaliyetlerini devam ettirmesi için bu tarihe kadar geçmiş bütçenin süresini uzatması bekleniyor… https://tradeall.com/temel-analiz-detay/3389/abd-hukumet-kapanmasi-ve-senaryolar

3 Mayıs … Fed toplantısı

7 Mayıs… Fransa seçimleri 2.tur

11 Mayıs.. BOE toplantısı

 

Gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye hisse senedi stratejisine buradan ulaşabilirsiniz

 

En çok beğenilen Türk hisse senetleri portföyüne buradan ulaşabilirsiniz

  

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

 

 

 

Okan Ertem, FRM
Research
Manager - Global Markets

 

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

 

 

 

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.