BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

ABD, Suriye ve piyasalar

07.04.2017 09:20


Günaydın,

 

ABD’nin sabah saatlerinde Suriye rejimine ait hava üssünü vurduğunu görüyoruz. Müdahale tam teşekküllü bir kara  harekatı gibi nitelendirilmese de devamının gelmesi halinde ABD-Rusya ilişkilerinin gerginleşmesine yol açabilecek potansiyele sahip. Harekatın piyasa etkisine bakıldığında yılbaşından bu yana varlık sınıflarında beklediğimiz ana trendin tetiklendiğini görüyoruz. Ons altın kritik 1261 üzerinde işlem görürken tahmin aralığımız olan 1290-1340 dolara doğru ilerliyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri 2 baz puan aşağıda ve %2,31’de fiyatlanıyor. Dolar/Yen paritesi sırasıyla 108 ve 105’i gözüne kestirirken Dün artıda kapatmayı başaran ABD hisse senedi endeksleri bugün vadeli piyasa açılışında satıcılı seyrediyor. Gelişmekte olan ülkelerde Mart ayı başından bu yana yaşanan son yükselişe ayak uyduramayan BIST100’de ise yeniden 91000’in aşılması durumunda yükseliş isteği artabilir. Gelişmekte olan ülkeler ile karşılaştırmalı analiz yapan modellerimiz BIST100’de kısa vadede (1-2 ay) sınırlı yukarı potansiyel öngörürken, orta-uzun vadeli (6-12 ay) yüksek potansiyelin devam ettiğine işaret ediyor.

 

Bugün… 15:30’da ABD tarım dışı istihdam-TDİ (piyasa beklentisi: 180 bin kişi) artışı açıklanıyor. Tahminlerimiz 200-235 bin kişilik bir artış olacağı yönünde. Beklentinin oldukça üzerinde bir artış tahmin etmemize rağmen bizim senaryomuzun dolar üzerinde pozitif etki yapması için istihdam artışının ücret enflasyonuna yansıması gerekiyor. Diğer bir deyişle TDİ ile birlikte açıklanacak olan ortalama saatlik ücretler artışında da  (aylık %0,2, yıllık %2,7) beklentilerin üzerinde bir rakam gelirse dolar pozitif bir etki görebiliriz. Tarım dışı istihdam tahmin modelimize buradan ulaşabilirsiniz.  

 

Bugünün diğer gelişmesi olarak Moody’s in Güney Afrika kredi notu değerlendirmesi takip edilecek. S&P'den sonra Moody's de not indirimine gidebilir. Ancak gün boyunca açıklanacak tüm veriler ABD harekatına ilişkin detayların arkasında kalabilir, varlık sınıfları aşağıda yer alan tablomuzdaki tahmin aralığına doğru seyirlerini devam ettirebilirler.  

 

Varlık sınıflarında orta-uzun vadeli makroekonomik tahminlerimiz aşağıda yer alıyor. 

ABD faizleri, ons altın, S&P500, Euro/Dolar, Sterlin/Dolar hakkında haftalık görüşlerimizi içeren “global makro” dokümanına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye hisse senedi stratejisine buradan ulaşabilirsiniz

 

En çok beğenilen Türk hisse senetleri portföyüne buradan ulaşabilirsiniz

  

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

 

 

 

Okan Ertem, FRM
Research
Manager - Global Markets

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.