success
X

TEKNİK ANALİZ

Geri

IBM hissesi teknik görünüm

07.07.2021 05:12


IBM hissesi CEO Jim Whitehurst’ün işi bırakmış olması nedeniyle geçtiğimiz hafta oldukça sert bir satış görmüştü. Ancak hisse dinamiklerinden kaynaklanmayan bu durumun kalıcı olmayacağı düşüncesi ile teknik açıdan bir alım fırsatı olabileceğini düşünüyoruz. Nitekim hisse dün gelen tepki alımlarıyla yukarı toplamaya çalışıyor. Toparlanma hızlı olmayabilir, ama aşağıdaki görselden takip edilebileceği üzere Mart sonu – Nisan başında etkin çalışan $138 - $136.5 arasındaki kırmızı bölgede paylaştığımız koridordan ilk tepkinin gelmesi umut verici. Bu anlamda söz konusu fiyat aralığı ilk alım için uygun olabilir.

İhtiyatlı tarafta kalmak isteyenler ise pozisyonu kaçırma pahasına da olsa 19-20 Nisan arasında gerçekleşen $134 - $136 arasındaki yukarı boşluğun kapanmasını ve gerçekleşirse oradan alım yapmayı da tercih edebilirler. Kırmızı koridordan alım yapanlar için ise söz konusu boşluğun doldurulması halinde ikinci parti alımı deneyebilirler.

 

Risk yönetimi tarafında yukarı yönlü işlem banının aşağı kırılması halinde ise pozisyonları stoplayıp yeni bir rounda bakmaya çalışmak yerinde olabilir.  Getiri yönünde ise kanalın orta bandı ilk önemli direnç olacaktır. İdeal senaryo orta mavi çizgiyi $143 - $147 arasındaki yatay direnç koridorunda kesmesi olurdu. Bu şartın gerçekleşmesi halinde kar realizasyonuna gidilebileceğini düşünüyoruz.

 

Özgür Hatipoğlu
Araştırma

Araştırma Müdür - Stratejist


Ak Yatırım Genel Müdürlüğü
Sabancı Center  4.Levent 34330 İstanbul

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.