success
X

TEKNİK ANALİZ

Geri

Tesla Güncelleme II - Domino Etkisi

12.01.2021 04:54


2020 yılının sıradışı getirileri ile ön plana çıkan hisse senedi Tesla'nın pazar payı, Apple'ın oyuna girmeye hazırlanması ve Çin menşeili rakibi Nio'nun ET7 modelini 2022 yılında piyasaya süreceğini açıklaması ile tehdit altına girebilir.Nio'nun ET7 modelinin Sedan S modeli ile aynı segmentte yer alması fiyatlama konusunda da rekabeti arttıracaktır.

Diğer taraftan Çin internet devi Baldu'nun Çin otomabil üreticilerinden Geely ile birlikte elektrikli araç üretimine başlayacakları haberi Tesla yatırımcıları arasında endişe ile karşılanırken, hisse senedi haftaya %7.82'lik kayıpla başladı. Gün kapanışını 811.19 USD seviyesinden kapatan hisse senedi an itibari ile pre-market'da 829.13 USD'den fiyatlanıyor.

Shanghai fabrikasının faaliyete girmesi ile üretim hedeflerine yaklaşan Tesla için orta vadeli risklerden biri, Biden yönetiminin ABD dışı üretim yapan şirketlere uygulamayı planladığı %30.8'lik kurumlar vergisi olabilir.

Şirket Kartına Baktığımızda


Piyasa Değeri : 768,93B

F/K :  1.290

PD/DD : 47,83

FVÖK : 1,52B vs 4,05B

Hisse Başına Kar : -0,984

Analist Tahminleri : 13Al , 14Tut, 13Sat

Ortalama Hedef Fiyat : 478,26 USD

1290 Fiyat Kazanç oranı ile işlem gören Tesla, hem pazara yeni oyuncular girmesinin yaratacağı tehdit hem de kurumlar vergisindeki artıştan olumsuz etkilenme ihtimali nedeni ile ilk terkedilen liman olabilir.

ABD 10 yıllıklarında yaşanan yükseliş aşırı değerli hisse senetlerinden çıkışı hızlandıracaktır.

 

 

Teknik olarak baktığımızda

5. Elliott Dalgasını uzatarak tamamlayan Tesla'da yükselişin sonuna gelmiş olabiliriz.

 

 

Daha önce 619 USD desteğini takip ettiğimiz hisse senedi bu desteğin altına inmeden 884 USD seviyesinde yeni zirvesini yaparken kritik destek de 700 USD seviyesine çıkmış durumda. 

Analizin Orjinali https://tradeall.com/teknik-analiz-detay/7942/tesla-ve-sp-500---yeni-normal-yuksekten-alip-dusuge-satmak-mi-?a=b

Güncelleme I https://tradeall.com/teknik-analiz-detay/7951/tesla-guncelleme---apple-oyuna-giriyor?a=b

 

Ne Yapılabilir ?

Tesla hisse senedinde yükselişin sonuna gelmiş olabileceğimizi ve 900 USD altında kaldığı sürece düşüşün devam edeceğini düşünüyorum.

Sırasıyla

800 USD

750 USD

ve

720 USD ilk takip ettiğim seviyeler olarak öne çıkıyor.

 

Neye Dikkat Etmeli ?

Opsiyon işlemi yaparak put almak isteyenler için primlerin yüksekliğine

900 USD üzeri günlük kapanışların düşüş stratejisini tehdit edebileceğine.

 

 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

Facebook https://www.facebook.com/TradeAll/

 

Berk Dinçtürk

International Markets

Vice President

 

Bu analizler yer alan grafikler TradingView kullanılarak hazırlanmıştır.

Charts used during this analysis are generated by using TradingView.

Uyari Notu: Bu mesaj ve ekleri gonderilen kisiye ozeldir. Eger mesajin gonderilmek istendigi kisi degilseniz lutfen kopyalamayiniz, baskalarina gondermeyiniz, mesajı sisteminizden siliniz ve gondericiyi bilgilendiriniz. Internet üzerinden yapılan iletişim güvenli olmayıp, verilerin kasten veya tesadüfen bozulması ve virüs içermesi olasılığı vardır. Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu mesajın ve eklerinin hatalı ve/veya eksik olması, yerine ulaşmaması, geç ulaşması, içeriğinin bozulması ya da virüs icermesinden ve bilgisayar sisteminize verebilecegi zarar dolayısıyla hicbir sorumluluk kabul etmez. Ayrıca, elektronik posta, resmi olmayan ve çoğunlukla kısaltılmış bir iletişim yöntemidir. Dolayısıyla, burada yer alan bilgi veya tavsiyelere, gönderici ile ayrıca görüşmeden güvenmeniz normal şartlar altında uygun olmayacaktır. Mesaj metninde veya eklerinde yer alabilecek Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafindan hazirlanmis rapor, yorum veya veriler sadece bilgilendirme amaclidir. Yatirim bilgi yorum ve tavsiyeleri, yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel goruslerine dayanmaktadir. Bu bilgilerin kullanilmasi nedeni ile ortaya cikabilecek sonuclardan Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu degildir.

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.