success
X

TEKNİK ANALİZ

Geri

Dolar Endeksi - Yükselişe Neden Olan Etkenler

12.01.2021 11:52


ABD'de seçimler Georgia sonuçlara göre Demokratların Kongre ve House'u alması ile neticelenirken, bu durum Dolar'ın Mart ayı'ndan beri başladığı düşüşüne ara vermesine neden oldu.

Tüm kontrolü eline alacak olan Biden hükümetinin destek paketleri ve altyapı harcamalarına ağırlık vermesi ABD ekonomisinin diğer global ekonomilere oranla daha çabuk toparlanacağı beklentisini oluşturuyor.

USD karşısında yıl içerisinde 1.06 seviyesinden 1.23'e kadar yükselen Euro ise, AB arasında yaşanan Kuzey - Güney ayrışmasından olumsuz etkilenebilir.

27 ülkenin oluşturduğu birlikte yeni bir fikir birliğine varılarak yeni destek paketleri açıklanması, bundan sonrası için daha zorlu bir sürece işaret edebilir. Biden hükümetinin daha proaktif davranacağı beklentisi ile artan enflasyon beklentileri ABD 10 yıllık faizlerinde de dipten dönüşe neden oldu. 

 

 

 

Diğer taraftan Avrupa'da uzatılan karantina süreci ülke ekonomilerinin daha da zayıflamasına neden oluyor. Bu durum ileriye yönelik ABD ekonomisinin de Avrupa'ya göre daha hızlı toparlanacağını destekleyen bir diğer etken olarak öne çıkmakta.

2023 yılına kadar herhangi bir faiz artışına girmeyeceğini belirten FED, enflasyondaki artışa kayıtsız kalsa bile ECB'nin 2023 yılından önce aksiyon alma ihtimali de ekonomilerdeki toparlanma baz alındığında daha düşük bir ihtimal olarak öne çıkıyor.

 

İngiltere tarafında Brexit sonrası ikiz açık konusu ve finans sektöründe anlaşma olmadan yapılan ayrılığın etkileri önümüzdeki dönem BOE politikası için belirleyici olacakken, Andrew Bailey'nin negatif faiz uygulamasına ilişkin verdiği sinyal de unutulmamalı.

 

Japonya tarafında, BOJ para basıp ETF almaya devam ederken mutasyona uğramış virüsün haftasonu ilk kez görülmeye başladığının açıklanması dikkat çekici.

 

Bu gelişmeler eşliğinde dolar endeksine baktığımızda, daha önce de konuştuğımuz 89 - 91 seviyesi arasında dip yapmasını beklediğim endeksin https://tradeall.com/teknik-analiz-detay/7948/usdjpy-futures--daglar-yuksek-imparator-ise-uzakta---guncelleme?a=b 91.70 direncini kırması yükseliş ivmesini tetikleyecektir.

94.59 seviyesi ise pivot direnç olarak karşımıza çıkıyor.

 

Özetlersek

Dolar Endeksi'nde aşırı seviyelere gelen yatırımcı algısı ve kısa pozisyon tarafında yoğunlaşma riski, teknik göstergelerin işaret ettiği 89 - 91 dibinin korunması ve majör para birimlerinin göreceli olarak Dolar'a üstünlük kuracak bir hikayelerinin olmaması genel beklentinin ters yönünde harekete neden olabilir.

89-91 seviyesi üzerinde kaldığı sürece Dolar Endeksi'nin yükselmesini ve ilk olarak 91.70 direncine doğru hareket etmesini bekliyorum.

 

EURUSD paritesinde yükselişin devam etmesi durumunda 1.25 seviyelerinde tepe oluşmasını beklerim. 1.2350 direncinin geçilmesi durumunda Elliott Dalga kalıplarına göre 5. dalga tamamlanacaktır.

Ancak ben 1.19 desteğinin kırılması ile kısa pozisyon almak için beklemeyi daha rasyonel buluyorum.

 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

Facebook https://www.facebook.com/TradeAll/

 

Berk Dinçtürk

International Markets

Vice President

 

Bu analizler yer alan grafikler TradingView kullanılarak hazırlanmıştır.

Charts used during this analysis are generated by using TradingView.

Uyari Notu: Bu mesaj ve ekleri gonderilen kisiye ozeldir. Eger mesajin gonderilmek istendigi kisi degilseniz lutfen kopyalamayiniz, baskalarina gondermeyiniz, mesajı sisteminizden siliniz ve gondericiyi bilgilendiriniz. Internet üzerinden yapılan iletişim güvenli olmayıp, verilerin kasten veya tesadüfen bozulması ve virüs içermesi olasılığı vardır. Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu mesajın ve eklerinin hatalı ve/veya eksik olması, yerine ulaşmaması, geç ulaşması, içeriğinin bozulması ya da virüs icermesinden ve bilgisayar sisteminize verebilecegi zarar dolayısıyla hicbir sorumluluk kabul etmez. Ayrıca, elektronik posta, resmi olmayan ve çoğunlukla kısaltılmış bir iletişim yöntemidir. Dolayısıyla, burada yer alan bilgi veya tavsiyelere, gönderici ile ayrıca görüşmeden güvenmeniz normal şartlar altında uygun olmayacaktır. Mesaj metninde veya eklerinde yer alabilecek Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafindan hazirlanmis rapor, yorum veya veriler sadece bilgilendirme amaclidir. Yatirim bilgi yorum ve tavsiyeleri, yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel goruslerine dayanmaktadir. Bu bilgilerin kullanilmasi nedeni ile ortaya cikabilecek sonuclardan Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu degildir.

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.