success
X

TEKNİK ANALİZ

Geri

Bitcoin - Yüzyılın Buluşu mu Yoksa Utopik Bir Hayal mi ?

11.01.2021 02:36


ABD Hazina Departmani tarafından Aralık ayında kripto para kullanicilarinin kimlik bilgilerinin paylasimi üzerine düzenlemeler yapmayi planladigini aciklamasi yatirimcilar arasinda soru işaretleri yaratirken, yine Aralık ayında SEC tarafından fintech sirketi Ripple’a acilan dava endişeleri arttirdi.

 

ABD Hazinesinden yapilan aciklamada kripto para ticaretine getirilmesi amaçlanan duzenlemenin terörün finansmani, kara para aklama ve uyuşturucu ticareti gibi alanlarda kullanilma ihtimali ortadan kaldırmaya dayandigi ve kararin ulusal guvenligi koruma çerçevesinde alindigi belirtildi.

 

SEC tarafindan XRP'nin satisi ile ilgili ihlaller oldugu iddiasıyla Ripple Labs Inc.'e dava acmasi, Ripple’in hizla değer kaybetmesine neden olurken, davanın SEC lehine sonuçlanması durumunda XRP islem yapilan bir enstrüman olma ozelligini kaybedebilir. Haberin ardindan CrossTower ve Beaxy, XRP’yi sistemlerinden cikarttilar.

 

2017 yilinda 3.30 USD seviyesine kadar yükselen XRP’nin dramatik dususu asagidaki grafikte net olarak goruluyor. Davanin yillar sürebileceği belirtilse de haber kuskusuz XRP üzerinde baski yaratacaktır.

 

 

2017 yılında CME'ye kote olan Bitcoin ise yeni dönemin yükselen yatırım aracı olarak lanse edilirken Millenial adı verilen 2000 jenerasyonu arasında altının tahtını sarsacağı iddia ediliyor.

Stan Druckenmiller ve Bill Miller gibi repütasyonu yüksek fon yöneticilerinin bile yakın dönem içerisinde Bitcoin yatırımlarını arttırdıklarını belirterek kripto paralardaki yatırım fırsatlarına dikkat çekmesi dijital para yatırımcılarına daha da cesaret verdi.

ABD'nin mevcut başkanı Donald Trump, 2019 yılında Bitcoin'i yatırım aracı görmediğini belirtse de görev süresi boyunca dijital para dostu uygulamalar yürüttü. Trump yönetiminde regülasyonlar, ABD'de banka ve fon yöneticilerinin bu alanda yatırım yapmasının da önünü açtı.

 

Tüm bunlara Economist'in 22 yıl önceki sayısının kapağı da eklendiğinde Bitcoin fiyatının önümüzdeki yıllarda daha da yükseleceği iddia edilmeye başlandı. Konuşulan rakamlar ise $146.000 (nedense $150.000 değil) ve $500.000 gibi oldukça iddialı seviyeler.

 

 

 

 

Coronavirus salgını sonrası global merkez bankalarının ek genişleme hamleleri ile birlikte 2017 zirvesini geçen Bitcoin, tarihi zirvelerinde tutunmaya devam ediyor.

Başta FED olmak üzere ECB, BOJ ve Bank Of China'nın dijital para üzerine çalışma yapması kripto para piyasasını desteklerken, 2014 Davos zirvesinde İsviçre Merkez Bankası başkanı Thomas Jordan'ın Bitcoin sistemimize entegre edebileceğimiz bir enstrüman değil ancak avantajlı taraflarını sistemimize uyarlamalıyız söylemi dikkat çekiciydi.

 

  

 

Bitcoin'in Kısa Tarihçesi

Merkezi olmayan paranın fikir babası 1970’lerde Avusturyalı Nobel ödüllü ekonomist Friedrich Hayek olarak öne çıkıyor. Hayek merkezi olmayan para fikrini ortaya çıkardığında, ekonomist çevrelerce ciddiye alınmamış ve fikir nedeniyle alay konusu olmuştu.

 

3 Ocak 2009 tarihinde Satoshi Nakamato isimli gerçek ismi bilinmeyen bir kişi tarafından Bitcoin ağı hayata geçirilirken, Bitcoin’e dayalı ilk alışveriş ise 22 Mayıs 2010 tarihinde yapıldı. İlk alışverişi 10.000 bitcoin karşılığı 1 adet pizza alan  Laszlo Hanyecz gerçekleştirdi.

21 milyon adet ile sınırlanacağı açıklanan Bitcoin arzının bu rakama 2035 senesinde ulaşması bekleniyor.

 

Apolitik Para , Fiat Paranin Yerine Gecebilir mi ?

Ekonimik krizlerin bize öğrettiği, merkez bankası müdahalelerinin çözümde büyük etkisinin olduğu. Her ne kadar merkez bankalarının temelinde bağımsızlık felsefesi yatsa da kriz dönemlerinde hükümetler ile koordinasyonu üst düzeyde tutarak ilgili süreclerde daha proaktif davranıyorlar. Bunun son örneğini Trump yönetiminin FED üzerindeki yaptırımlarında gördük. 

 

2008 ve 2020 krizlerinde global merkez bankalarının genişleyici hamleleri piyasaları ve belki de sistemi ayakta tutarken en büyük avantajları para arzı miktari konusunda hareket alanlarının olmasıydı.

 

Enflasyonist ve deflasyonist ortamlara faiz silahı ile müdahale edebilmeleri olası krizlerin daha da derinleşmesinin önüne geçme olanağı saglıyor.

Bu durumda arzı sınırlı olan bir enstrümana (21 milyon) dayalı bir sistem,

a- Kolayca kriz cikmasına,

b- Çıkan krize müdahale edilememesine neden olacaktır.

 

Kısacası Bitcoin’in mevcut yapısı nedeniyle itibari paranin yerine geçmesi mümkün görünmüyor. Diğer taraftan, hükümetlerin internet erişimini kesmesi veya Bitcoin sunucularının kapatılmasi durumunda dijital paraniza nasıl erişebileceğiniz soru işareti. 

Bitcoin Neden Altının Yerini Alabilir mi ?

Tarih boyunca para ile ilişlilendirilen altın, altına dayalı para sisteminin önce İngiltere daha sonra ise New Deal adı altında ABD'de kaldırılması ile cazibesini bir dönem yitirmiş olsa da halen koruma amaçlı en popüler enstrümanların başında geliyor. 

Bitcoin saklama maliyetleri nedeni ile altına göre avantajlı olsa da likiditesinin dar olması, olası bir itilaf durumunda karşı tarafta herhangi bir regülatör bulunmaması gibi nedenlerle dezavantajlı. 

Son Gelişmeler

İngiltere'nin önde gelen bankalarından HSBC'nin, Bitcoin yatırımcılarının kazançlarını nakit olarak çekmesine müsaade etmeyeceğini açıklamasının ardından, Pakistan'da yaklaşık 18 saat boyunca yaşanan elektrik kesintisinin kripto para piyasasını olumsuz etkilediği bir gerçek. 

Geçtiğimiz ay içerisinde alt coin’lerde yaşanan sert satış Bitcoin’e yansımasa da, hortumun filikalari batirirken amiral gemisini es geçmesini beklemiyorum.

 

Kamala Harris Oyuna Girerse 

Kripto paralar için en dikkat edilmesi konulardan birisi ise, ABD'nin yeni hükümetinde başkan yardımcısı sıfatıyla yer alacak olan Kamala Harris. Aslen avukat olan Harris, kanunları çok sert uygulaması ile ün yapmışken, terörün finansmanı ve kara para aklama gibi konularda kullanıldığı da iddia edilen kripto paralar ile önemli düzenlemeleri gündeme getirebilir.

Teknik olarak baktigimizda

 

Exponansiyel yükselin Diplere ait trendin kırılmak üzere olduğu kripto parada

 

 

Aynı zamanda gün kapanışının 38200 altında gerçekleşmesi 3 siyah karga formasyonunu tetikleyecektir. Bu durum Bitcoin'de önümüzdeki günlerde yükselişlerin zayıf kalmasına ve daha aşağı seviyelerin test edilmesine neden olacaktir.

 

 

Potansiyel Hedefler

Bitcoin'de düşüşün devamını bekliyorum ve sırasıyla

30.000

27.000

ve 

22.000 seviyelerine doğru geri çekilme bekliyorum.

 

Genel olarak merak edilen bir soruya yanıt vererek bitirelim, Uluslararası Piyasalar olarak Bitcoin işlemi yapmıyoruz, tavsiye etmiyoruz ve yaptırmayı düşünmüyoruz.

 

 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

Facebook https://www.facebook.com/TradeAll/

 

Berk Dinçtürk

International Markets

Vice President

 

Bu analizler yer alan grafikler TradingView kullanılarak hazırlanmıştır.

Charts used during this analysis are generated by using TradingView.

Uyari Notu: Bu mesaj ve ekleri gonderilen kisiye ozeldir. Eger mesajin gonderilmek istendigi kisi degilseniz lutfen kopyalamayiniz, baskalarina gondermeyiniz, mesajı sisteminizden siliniz ve gondericiyi bilgilendiriniz. Internet üzerinden yapılan iletişim güvenli olmayıp, verilerin kasten veya tesadüfen bozulması ve virüs içermesi olasılığı vardır. Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu mesajın ve eklerinin hatalı ve/veya eksik olması, yerine ulaşmaması, geç ulaşması, içeriğinin bozulması ya da virüs icermesinden ve bilgisayar sisteminize verebilecegi zarar dolayısıyla hicbir sorumluluk kabul etmez. Ayrıca, elektronik posta, resmi olmayan ve çoğunlukla kısaltılmış bir iletişim yöntemidir. Dolayısıyla, burada yer alan bilgi veya tavsiyelere, gönderici ile ayrıca görüşmeden güvenmeniz normal şartlar altında uygun olmayacaktır. Mesaj metninde veya eklerinde yer alabilecek Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafindan hazirlanmis rapor, yorum veya veriler sadece bilgilendirme amaclidir. Yatirim bilgi yorum ve tavsiyeleri, yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel goruslerine dayanmaktadir. Bu bilgilerin kullanilmasi nedeni ile ortaya cikabilecek sonuclardan Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu degildir.

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.