success
X

TEKNİK ANALİZ

Geri

Teknik filtremize takılan grafikler - 19 Kasım 2020

19.11.2020 05:37


Merhaba,

Günlük olarak yaptığımız teknik tarama süzgeçlerinde dikkatimizi çeken bazı varlıkların grafiklerini aşağıda bulabilirsiniz. 19 Kasım tarihli Sabah Notları’nda, ağırlıklı olarak petrol hisselerinden oluşan enerji endeksinin 200 günlük hareketli ortalamaya ulaşması nedeniyle bu hisselerde bir  miktar kar realizasyonu olabileceğini gündeme getirmiştik. Gerçekten de indikatör düzeneklerimizde Apache Corp., Conocophillips, Concho Resources, Devon Energy, EOG Resources, Diamondback Energy, Helemrich & Payne, Kinder Morgan, Marathon Oil Company, National Oilwell, Occidental Petroleum, Schlumberger gibi petrol şirketlerinin hepsi aşırı alım nedeniyle görünür hale geldi. Enerjilerin yanında Citigroup, Morgan Stanley, JP Morgan gibi büyük banka hisselerinin de aşırı alımda olduğunu ve volatilitenin artık artmadığını (stall) görüyoruz.

30 Ekim tarihli Teknik Filtre notumuzda, seçim öncesindeki yükselişin ardından henüz satışa yönelik bir durum olmadığını yazmıştık. Şimdi ise oldukça kalabalık bir aşırı alım ve alım momentumu yavaşlayan hisseler listesi bulunuyor. Bu nedenle hisselerin sadece bir kısmını paylaşabiliyoruz.  

Bu tür indikatör düzenekleri yön hakkında bize bir fikir verir, ancak haber etkisini göremez. Ayrıca işlem platformlarında hisse vadelileri veya CFD’ler olmadığı için bu zamanlarda aşırı alım veren hisselerde short pozisyon taşımanın yolu put opsiyonlarını kullanmaktan geçiyor. Zaman zaman direkt olarak put opsiyonu tercih edilebileceği üzere alternatif opsiyon stratejileri de tercih edilebilir.

Aşağıda bu gün teknik filtremize takılan varlıklardan bazılarının grafiklerini görebilirsiniz. En başta ki GBPUSD ve EURUSD grafikleri saatlik, hisse grafikleri ise günlüktür.

 

Özgür Hatipoğlu
Araştırma
Araştırma Müdür - Stratejist

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.