success
X

TEKNİK ANALİZ

Geri

EURUSD Futures - Demoklesin Kılıcı

18.11.2020 07:57


Coronavirüs salgınının, Avrupa Birliği üye ülkeleri arasındaki ekonomilere yansıması farklı oldu. Birçok ülke 2. karantina önlemlerine başvururken, İspanya ve Güney İtalya gibi ekonomisi sadece turizme dayalı bölgelerde pandeminin hasarı daha büyük oldu.

ECB Aralık ayında yeni bir canlandırma hamlesi ile soruna çözüm ararken diğer yandan da 31 Aralık'ta sonuçlanması beklenen Brexit ile ilgili Brüksel ve Londra arasında görüşmeler sürüyor.

ABD tarafında ise başkanlık seçimine ait belirsizliğin ortadan kalkması ve ekonomik toparlanma dolar için pozitif gelişmeler olarak öne çıkıyor. Canlandırma paketine ilişkin ise şu an yeni bir gleişme olmadığını daha önceki analizlerde de paylaştık.

Bilanço büyüklüklerini karşılaştırdığımızda ise 2020 3. Çeyrekte FED büyümesini yavaşlatırken, Avrupa Merkez Bankasının giderek ivmelenmesi dikkat çekici.

Avrupa Bölgesindeki zayıf ekonomik koşullar, merkez bankaları arasındaki bilanço büyüme hızları ve Brexit gibi konular Euro üzerinde Demokles'in kılıcı gibi sallanmaya devam ederken paritenin yukarı yönlü hareketlerinin sınırlanacağını düşünüyorum.

 

Bu gelişmeler eşliğinde EURUSD Futures aktif vadeli kontratları teknik olarak incelediğimizde,

Uzun vadeli grafiklerde düşüş trendini test eden parite için kritik direnç seviyesi 1.19 olarak öne çıkıyor.

Mevcut bilanço büyüklükleri ve ECB'nin olası genişleme hamlesi dikkate alındığında bu direncin kırılmasını olası görmüyorum.

 

Günlük grafiklere indiğimizde Elliott dalga teorisine göre 5. dalgayı bitiren paritenin yükseliş kanalı direncini test ederek aşağı yönlü dönmesini bekliyorum.

 

 

Daha kısa vadede ise oluşan Bearish Bat formasyonu zayıf görünümü destekler nitelikte.

 

 

Ne Yapılabilir ?

EURUSD Futures aktif vadeli kontratlarda 1.2050 seviyesi altında kaldığı sürece zayıflığın devam etmesini bekliyorum.

1.1850 desteği aşağı kırıldığında sırasıyla

1.18

1.1690

1.14

ve

formasyon hedefi olan 1.12 seviyesine doğru geri çekilmeler bekliyorum.

 

Neye Dikkat Etmeli ?

1.2050 direnci üzerinde saatlik kapanışların kısa vadeli, günlük kapanışların ise orta vadeli formasyonları bozabileceğine.

 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Facebook https://www.facebook.com/TradeAll/

 

Berk Dinçtürk

International Markets

Vice President

 

Bu analizler yer alan grafikler TradingView kullanılarak hazırlanmıştır.

Charts used during this analysis are generated by using TradingView.

Uyari Notu: Bu mesaj ve ekleri gonderilen kisiye ozeldir. Eger mesajin gonderilmek istendigi kisi degilseniz lutfen kopyalamayiniz, baskalarina gondermeyiniz, mesajı sisteminizden siliniz ve gondericiyi bilgilendiriniz. Internet üzerinden yapılan iletişim güvenli olmayıp, verilerin kasten veya tesadüfen bozulması ve virüs içermesi olasılığı vardır. Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu mesajın ve eklerinin hatalı ve/veya eksik olması, yerine ulaşmaması, geç ulaşması, içeriğinin bozulması ya da virüs icermesinden ve bilgisayar sisteminize verebilecegi zarar dolayısıyla hicbir sorumluluk kabul etmez. Ayrıca, elektronik posta, resmi olmayan ve çoğunlukla kısaltılmış bir iletişim yöntemidir. Dolayısıyla, burada yer alan bilgi veya tavsiyelere, gönderici ile ayrıca görüşmeden güvenmeniz normal şartlar altında uygun olmayacaktır. Mesaj metninde veya eklerinde yer alabilecek Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafindan hazirlanmis rapor, yorum veya veriler sadece bilgilendirme amaclidir. Yatirim bilgi yorum ve tavsiyeleri, yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel goruslerine dayanmaktadir. Bu bilgilerin kullanilmasi nedeni ile ortaya cikabilecek sonuclardan Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu degildir.

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.