success
X

TEKNİK ANALİZ

Geri

USDJPY Futures - Dağlar Yüksek, İmparator İse Uzakta

18.11.2020 05:38


Pfizer, Biontech ve Modena'nın, Coronavirüs aşısına ilişkin görüyorum ve arttırıyorum minvalinde açıklamaları değerli metallerin yanı sıra Japon Yeni'ne olan talebin de düşmesine neden olabilir.

ABD'de başkanlık seçimine ilişkin belirsizliğin ortadan kalkması ve görece olarak diğer ülkelere göre ekonomideki toparlanma yeni bir teşvik paketi için aceleci olunmamasına neden oluyor.

Aşıya ilişkin olumlu gelişmelerin yanı sıra Joe Biden'ın ekonomiyi kapatmayı düşünmediğini açıklaması da dolar pozitif sayılabilecek bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Diğer taraftan aralarında Japonya'nın da bulunduğu 15 Asya ülkesi arasında imzalanan serbest ticaret anlaşması, bölgedeki ülkelerin ekonomik liberalleşmeyi ve entegrasyonu güçlendirmesine yönelik olumlu bir gelişme. Anlaşmanın Japonya ekonomisi için orta vadede önemli bir destek sağlama potansiyeli olsa da performansa yansıması için zamana ihtiyaç bulunuyor.

FED, ECB ve BOJ'un bilanço büyüklüklerini karşılaştırdığımızda en büyük genişleme ECB tarafında gerçekleşiyor. Büyüme hızına baktığımızda ise 3. çeyrekte FED yatay kalırken ECB ve BOJ genişlemeye devam ediyor.

 

Kısacası Yen likiditesindeki artış hızı USD'ye göre daha hızlı bir şekilde ilerliyor ve makas kapanmaya başlıyor.

Bu gelişmeler eşliğinde USDJPY Futures aktif vadeli kontratlara teknik olarak bakarsak

Uzun vadeli grafiklerde sıkışma alanında hareketine devam eden parite için 100.60 seviyesi kritik destek olarak öne çıkıyor.

 

 

Günlük grafiklere indiğimizde ise düşüş trendinin korunduğunu görüyoruz. Yeni yüksekler için şu an 105.40 seviyesinden geçen trend kırılmalı.

 

 

Daha kısa vadede ise Pfizer'in aşı haberi ile başlayan yükselişin geri alımı gerçekleşiyor. Elliott Dalga sayımına göre, paritenin mevcut seviyelerde (103.60) dip yapması durumunda 2. dalganın başladığını söylemek mümkün olacak. 

 

 

Ne Yapılabilir ?

Vadeli piyasalarda JPYUSD olarak fiyatlansa da yatırımcı alışkanlığı nedeniyle USDJPY Futures olarak analiz ettiğim aktif vadeli kontratlarda,

Günlük grafiklerde gösterdiğim düşüş trendinin kırılması ile yükselişin hız kazanmasını bekliyorum.

102.90 seviyesi üzerinde kaldığı sürece sırasıyla

106.60 

ve

109 seviyeleri ilk olarak takip edeceğim hedef seviyeleri olarak öne çıkıyor. 

 

Neye Dikkat Etmeli ?

An itibari ile 105.40 seviyesinde olan günlük direncin geçilmeden hareketin başlamayacağına

Direnç kırıldıktan sonra 103.40 seviyesinin stop loss noktası olarak belirlenmesi gerektiğine.

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

Facebook https://www.facebook.com/TradeAll/

 

Berk Dinçtürk

International Markets

Vice President

 

Bu analizler yer alan grafikler TradingView kullanılarak hazırlanmıştır.

Charts used during this analysis are generated by using TradingView.

Uyari Notu: Bu mesaj ve ekleri gonderilen kisiye ozeldir. Eger mesajin gonderilmek istendigi kisi degilseniz lutfen kopyalamayiniz, baskalarina gondermeyiniz, mesajı sisteminizden siliniz ve gondericiyi bilgilendiriniz. Internet üzerinden yapılan iletişim güvenli olmayıp, verilerin kasten veya tesadüfen bozulması ve virüs içermesi olasılığı vardır. Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu mesajın ve eklerinin hatalı ve/veya eksik olması, yerine ulaşmaması, geç ulaşması, içeriğinin bozulması ya da virüs icermesinden ve bilgisayar sisteminize verebilecegi zarar dolayısıyla hicbir sorumluluk kabul etmez. Ayrıca, elektronik posta, resmi olmayan ve çoğunlukla kısaltılmış bir iletişim yöntemidir. Dolayısıyla, burada yer alan bilgi veya tavsiyelere, gönderici ile ayrıca görüşmeden güvenmeniz normal şartlar altında uygun olmayacaktır. Mesaj metninde veya eklerinde yer alabilecek Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafindan hazirlanmis rapor, yorum veya veriler sadece bilgilendirme amaclidir. Yatirim bilgi yorum ve tavsiyeleri, yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel goruslerine dayanmaktadir. Bu bilgilerin kullanilmasi nedeni ile ortaya cikabilecek sonuclardan Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu degildir.

 

 

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.