success
X

TEKNİK ANALİZ

Geri

Brent Futures - Kelebek Etkisi

13.11.2020 11:06


Coronavirüs aşısına ilişkin olumlu açıklamaları riskli varlıklar ve emtialarda cosku ile karşılanırken, haberin petrol üzerindeki etkisi diğer varlık sınıflarına göre daha sınırlı olabilir.

IEA'dan yapılan açıklamaya göre, küresel ekonomilerdeki zayıflığa bağlı olarak petrol talebinde 2021 yılı ortasına kadar kalıcı bir toparlanma beklenmiyor.

Uluslararası Enerji Ajansı son raporunda, talepte yaşanan günlük 8.4 milyon varil düşüş beklentisini revize ederek 8.8 milyon varil olarak açıkladı. Talepteki toparlanmanın Çin ve Hindistan ekonomilerindeki toparlanmaya bağlı olduğu belirtildi. 

Arz tarafında ise geçtiğimiz ay günlük 200.000 varil olan artışın bu ay artarak günde 1 milyon varile çıkması bekleniyor. Amerika'da kasırga sezonunun geri kalması ve Libya'nın üretime geri dönmesi arz artışının temel nedenleri olarak öne çıkıyor.

Aşı haberlerine ilişkin olumlu gelişmelerin kısa vadede petrol talebine etkisinin sınırlı olması beklenirken, orta vadede yeşil enerjiye geçiş ve ABD'nin yeni başkanı Biden'ın İran ambargosunu kaldırmaya yönelik planları arz talep dengesinde diğer önemli dinamikler olarak öne çıkıyor.

Dün ABD'den gelen ham petrol stokları verisi beklentinin üzerinde artış sağladı (4,278 M vs (-)0.913 M )

30 Kasım'daki OPEC toplantısında ise herhangi bir yeni kesinti anlaşması olmaması fiyatlar üzerinde baskıyı arttırabilir.

Enflasyon verilerinin de likidite bolluğuna rağmen küresel bazda zayıflıyor olması petrol fiyatları düşüş ihtimalini kuvvetlendiren bir başka dinamik.

Bu gelişmeler eşliğinde Brent Futures aktif vadlei kontratlara teknik olarak incelersek,

Günlük grafiklerde Elliott Dalga Teorisine göre 4 numaralı dalga düzeltmesi tamamlanmış olabilir. 2 yıllık düşüş dalgası içerisinde hareket eden emtiada 51.20 direnci geçilmediği sürece sayım geçerli olacaktır.

Sayımın doğruluğu durumunda petrol fiyatlarında yeniden tek haneli rakamlara (8 - 10 USD )yaklaşabiliriz.

 

Daha kısa vadede bant hareketi yapan aktif vadlei kontratlarda, dipten başlayan yükseliş trendinin kırılması ile düşüş ivmelenerek alt banta doğru bir yönelme gerçekleşebilir.

 

 

Saatlik grafiklerde ise oluşan Kelebek formasyonu dikkat çekici. 46.20 USD direnci geçilmediği sürece formasyon çalışmaya devam edecektir.

 

 

Ne Yapılabilir ?

Brent Futures aktif vadeli kontratlarda fiyatların 42.70 USD desteğinin altına sarkması durumunda 

41.52

40

39.10

ve

formasyon hedefi olan 36 USD seviyelerine doğru düşüş bekliyorum.

Neye Dikkat Etmeli ?

Brent petrolün trade etmesi en zor 5 enstrümandan birisi olduğuna,

42.70 USD seviyesi geçilmeden hareketin başlamayacağına.

Kısa vade 44.30 USD daha uzun vade 46.10 USD seviyeleri üzerinde formasyonun bozulabileceğine.

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

Facebook https://www.facebook.com/TradeAll/

 

Berk Dinçtürk

International Markets

Vice President

 

Bu analizler yer alan grafikler TradingView kullanılarak hazırlanmıştır.

Charts used during this analysis are generated by using TradingView.

Uyari Notu: Bu mesaj ve ekleri gonderilen kisiye ozeldir. Eger mesajin gonderilmek istendigi kisi degilseniz lutfen kopyalamayiniz, baskalarina gondermeyiniz, mesajı sisteminizden siliniz ve gondericiyi bilgilendiriniz. Internet üzerinden yapılan iletişim güvenli olmayıp, verilerin kasten veya tesadüfen bozulması ve virüs içermesi olasılığı vardır. Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu mesajın ve eklerinin hatalı ve/veya eksik olması, yerine ulaşmaması, geç ulaşması, içeriğinin bozulması ya da virüs icermesinden ve bilgisayar sisteminize verebilecegi zarar dolayısıyla hicbir sorumluluk kabul etmez. Ayrıca, elektronik posta, resmi olmayan ve çoğunlukla kısaltılmış bir iletişim yöntemidir. Dolayısıyla, burada yer alan bilgi veya tavsiyelere, gönderici ile ayrıca görüşmeden güvenmeniz normal şartlar altında uygun olmayacaktır. Mesaj metninde veya eklerinde yer alabilecek Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafindan hazirlanmis rapor, yorum veya veriler sadece bilgilendirme amaclidir. Yatirim bilgi yorum ve tavsiyeleri, yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel goruslerine dayanmaktadir. Bu bilgilerin kullanilmasi nedeni ile ortaya cikabilecek sonuclardan Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu degildir.

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.