success
X

TEKNİK ANALİZ

Geri

GÜNCELLEME.II - İngiltere verileri ve GBPUSD teknik bakış

16.10.2020 12:21


Brexit görüşmelerinin yapılacağı Avrupa liderler toplantısının son günü aynı zamanda karar günü olacak. Sabah saatlerinden beri çeşitli bürokratlardan açıklamalar geliyor. Geneli itibarı ile sadece iyi niyet temennilerinden ibaret ifadeler içeren açıklamaları piyasa yapıcı girişmler olarak gördüğü için şimdilik GBP döviz çiftleri yükseliyor. Ancak günün sonunda gelecek açıklama gerçek yönü göstermeli.

Diğer yandan, daha önce DXY için yön tahmini yaparken kullandığımız ve traderların pozisyon yığılmalarını gösterdiği düşünülen Citi FX pain endeksine bu kez GBP için göz attığımızda bu değerin son zamanların en yüksek seviyelerine geldiğini görüyoruz. Yani traderlar arasında GBP long pozisyonlar son zamanların en yüksek seviyesinde. Bu da Brexit görüşmelerinde işlerin aşağı dönmesi halinde kapatılması gerekecek bir sürü GBP long pozisyon olduğu anlamına gelir ki gerçekleşmesi halinde oldukça sert bir satış baskısı görebiliriz.

 

Buna ek olarak daha önceleri BoE’nin faizleri sıfıra çekeceğine dair fiyatlama Haziran ayı için yapılırken bu sabah itibarıyla Mayıs ayı için yapılmaya başlandı. Böylece paritedeki zayıflık için  bir önemli faktör daha ortaya çıkmış oluyor.

Ayrıca Covid-19 tedbirleri çerçevesinde İngiltere’de işyerlerinin kapatılması tekrar gündeme geldi. Sonuçta Sterlin zayıflığı için bir çok faktörün sıraya dizildiğini ve risklerin ciddi anlamda aşağı yönlü olduğunu görüyoruz. Bu gün bir anlaşma ilanı bir süreliğine fiyatlamayı değiştirebilir ama yukarıda saydığımız diğer faktörler hala masanın ortasında durmaya devam edecekler.  

Çalışmamızın ilk versiyonunu görmek için buraya tıklayınız. 

İlk güncelleme için ise buraya tıklayınız.

 

Özgür Hatipoğlu
Araştırma
Araştırma Müdür - Stratejist

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.