success
X

TEKNİK ANALİZ

Geri

GBPUSD Futures - Bir Süre Yanlız Yürümelisin

15.10.2020 02:25


Brexit anlaşması için belirlenen 30 Eylül tarihinde, AB ile Birleşik Krallık arasında herhangi bir anlaşma olmasa da köprülerin atılmaması aslında her iki tarafın da masadan ilk kalkan olmaktan çekindiğine işaret ediyor. Yıl sonuna kadar büyük resmin olumlu veya olumsuz olsa da her şekilde netleşmesi gerekirken saat işlemeye devam ediyor. Kanada ve Avustralya modelleri üzerine yoğunlaşarak çözüm üretmeye çalışan İngiltere için risk İskoçlar'ın bu durumdan memnun kalmayarak 2. kez Bağımsızlık Referandumu ateşini yakması olacaktır.

Diğer taraftan BOE, hafta içerisinde İngiliz bankalarına gönderdiği mektup ile 0 ve negatif faiz ihtimallerine hazırlıklı olmaları yönünde uyarılarda bulundu. Göreve geldiğinde reel faizlerin negafife dönme ihtimalini değerlendirmediklerini belirten yeni başkan Andrew Bailey bu kararını yeniden gözden geçiriyor gibi.

Coronavirüs rakamlarına ilişkin ise, İngiltere'de kısmı kapatma tedbirleri devreye alınırken şehirler "Düşük", "Orta" ve "Yüksek" dereceli risk bölgesi olarak sınıflandırılmaya başlandı.

Yüksek dereceli risk kategorisinde değerlenen Liverpool kapatma tedbirleri uygulamaya alınan ilk büyük şehir oldu. Buna göre dış alan aktiviteleri sınırlanırken, kişisel temaslar minimum düzeye indirildi ve restaurant servisi olmayan publar hizmete kapatıldı. Şehir halkı, KOP tribünü mottosunu bir süre revize etmek durumunda. 

 

ABD'de ise seçimler yaklaşırken seçim öncesi yeni bir canlandırma paketi üzerinde uzlaşma olmama ihtimali de giderek artıyor. Dün hazine bakanı Steve Mnuchin'in, paket konusunda uzlaşma için hala birkaç noktada ayrışma olduğunu dile getirmesi ABD endekslerine satış getirirken dolar endeksini de yukarı taşımaya başladı.

Teknik olarak baktığımızda,

Elliott Dalga teorisine göre 5 numaralı düşüş dalgasını bitiren endeks, yeni bir yükseliş hareketine başlamış görünümünde.

  

 

Daha kısa vadede ise 94.59 direnci üzerinde günlük kapanışlar fincan kulp formasyonu oluşumunu teyid edecektir. Bu durumda 95.27, 95.95 ara hedefler formasyon hedefi ise 97.70 olarak öne çıkıyor.

 

 

GBPUSD Futures aktif vadeli kontratlara baktığımızda ise,

Uzun vadede düşüş trendinde hareketler devam ederken, Elliott Dalga terosinie göre 5. düşüş dalgası içerisinde olabilir. Uzun vadede 1.19 desteğinin kırılması Stelrin'de 1.10 seviyelerinin önünü açabilecek olsa da Brexit netleşmeden bunu konuşmak içi,n çok erken. Ancak kesin olan düşüş tendinin korunduğu.

 

 

Daha kısa vadede ise yükseliş kanalı korunurken 1.2780 desteğinin kırılması satışları derinleştirebilir ve bizi oluşmaya başlayan Megaphone'nin alt bandına taşıyabilir.

 

 

Yine kısa vadede dün tamamlanan TOBO false break out yaparak boğa tuzağı oluşturmuş görüntüde. 1.3020 seviyesi üzerinde 4 saatlik kapanışlar olmadığı sürece Sterlin için tehlike çanları çalıyor olabilir. 

 

 

Ne Yapılabilir ?

GBPUSD futures aktif vadeli kontratlarda 1.3020 seviyesi altında kaldığı sürece satış baskısının artmasını bekliyorum. 1.2850 ve daha garanticiler için 1.2780 desteklerinin kırılması sırası ile 

1.27

1.26

ve 

formasyon hedefi olan 1.2520 seviyelerinin önünü açacaktır.

 

Neye Dikkat Etmeli ?

Brexit ve ABD seçimlerinin yaratacağı volatiliteye

1.3020 üzeri 4 saatlik kapanışların formasyonu bozabileceğine.

 

Analizi, bir Beşiktaşlı olarak pek de iyi anılarımın olmadığı Liverpool'a ithafen bitiriyorum. 

 

When you walk through a storm
Hold your head up high
And don't be afraid of the dark

At the end of a storm
There's a golden sky
And the sweet silver song of a lark

Walk on through the wind
Walk on through the rain
Though your dreams be tossed and blown

Walk on, walk on
With hope in your heart
And you'll never walk alone

You'll never walk alone

Walk on, walk on
With hope in your heart
And you'll never walk alone

You'll never walk alone

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

Facebook https://www.facebook.com/TradeAll/

 

Berk Dinçtürk

International Markets

Vice President

 

Bu analizler yer alan grafikler TradingView kullanılarak hazırlanmıştır.

Charts used during this analysis are generated by using TradingView.

Uyari Notu: Bu mesaj ve ekleri gonderilen kisiye ozeldir. Eger mesajin gonderilmek istendigi kisi degilseniz lutfen kopyalamayiniz, baskalarina gondermeyiniz, mesajı sisteminizden siliniz ve gondericiyi bilgilendiriniz. Internet üzerinden yapılan iletişim güvenli olmayıp, verilerin kasten veya tesadüfen bozulması ve virüs içermesi olasılığı vardır. Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu mesajın ve eklerinin hatalı ve/veya eksik olması, yerine ulaşmaması, geç ulaşması, içeriğinin bozulması ya da virüs icermesinden ve bilgisayar sisteminize verebilecegi zarar dolayısıyla hicbir sorumluluk kabul etmez. Ayrıca, elektronik posta, resmi olmayan ve çoğunlukla kısaltılmış bir iletişim yöntemidir. Dolayısıyla, burada yer alan bilgi veya tavsiyelere, gönderici ile ayrıca görüşmeden güvenmeniz normal şartlar altında uygun olmayacaktır. Mesaj metninde veya eklerinde yer alabilecek Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafindan hazirlanmis rapor, yorum veya veriler sadece bilgilendirme amaclidir. Yatirim bilgi yorum ve tavsiyeleri, yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel goruslerine dayanmaktadir. Bu bilgilerin kullanilmasi nedeni ile ortaya cikabilecek sonuclardan Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu degildir.

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.