success
X

TEKNİK ANALİZ

Geri

İngiltere verileri ve GBPUSD teknik bakış

13.10.2020 11:45


Sabah saatlerinde açıklanan İngiltere işsizlik başvuruları verisi 28.1K ile önceki verinin altında geldi. Bu arada hatırlamakta fayda var; önceki ayın verisi 73.7K’dan 39.5K’ya revize edildi ki bu da aslında pandemi döneminde verilerin ne kadar sağlıklı toplandığına dair soruların sorulması için bir sebep olmalı. Konumuza dönersek, işsizlik başvurularının sayısında azalış oldu ama Covid başlangıcından sonra normal seviyelere dönmüş gözüken işsizlik başvuruları bir kez daha canlanmış gözüküyor.

 

3 aylık istihdam değişimi verisi ise geçen seferki 12K lık daralmanın ardından bu okumada 153K istihdam azalışına işaret etti. Beklenti 30K azalış yönündeydi. Yani İngiltere’de istihdam piyasasında yeniden bir zayıflık gündeme geliyor gibi.

 

İmalat ve sanayi üretimi tarafına baktığımızda ise 2 aydır dikkat çekici bir ivme kaybı dikkat çekiyor. Benzer şekilde perakende satışlarda da Covid sonrası yakalan ivmenin nötralize olduğu görülüyor. Anket bazlı verilerden PMI’larda da son okumalara göre de ivme kaybı söz konusu.

 

Ekonomik verilerin zayıflık göstermeye başlaması muhtemelen bir noktada Sterlin üzerinde etkisini gösterecektir. Ancak şimdilik İngiliz varlıkları ile ilgili fiyatlamaların önemli bir çoğunluğu Perşembe günü Borsi Johnson ve diğer Avrupa’lı liderlerle yapacağı Brexit görüşmelerinde. Kurallı çıkışa dair anlaşmanın teyidi ile GBP döviz çiftlerinde güçlü bir yükseliş olması kaçınılmaz. Ama sular durulduğunda piyasa temel dinamikleri hatırlayacaktır ve o dönemde eğer Birleşik Krallık verileri şimdiki gibi olursa bu GBP’de değer kaybına neden olabilir.

 

Kısa süreli teknik görünüme baktığımızda ise, Brexit iyimserliği ile Eylül ayında başlayan Sterlin rallisinin pozitif eğimli bir işlem kanalı içinde yükseldiğini, ama dün itibarı ile kanalın üst bandına gelindiğini ve buradan baskı gördüğünü anlaşılıyor. Ancak mavi çizgi ile görülen 50 günlük hareketli ortalama şimdilik destek teşkil ediyor. Dün akşam ABD’deki destek paketinin bu haftayı kapattığına dair haberler DXY’de güçlenmeye neden olurken GBP’nin de değer kaybetmesine neden oluyor. Bu çerçevede 1.3020/10 bölgesinin altına sarkması halinde satışların 1.2930/40 bölgesine kadar sürmesi beklenebilir. Ancak 1.3010 bölgesi Haziran – Eylül yükselişinin %38.2’lik Fibonacci geri çekilme seviyesi olması itibarı ile oldukça güçlü bir destek olmalı. Nitekim bu seviye daha önce birkaç kez yükselişi baskılayan bir direnç olarak çalışmış ve o bölgede ne kadar güçlü bir hafıza olduğunu göstermişti. Ayrıca fiyatın şimdi bulunduğu ve kırmızı ilke gösterilen aralık teknik olarak ayılar ve boğaların bu zaman diliminde savaş verdikleri bir aralık olarak değerlendirilir ve kırmızı alanın kırılmasıyla birlikte kırıldığı yöne doğru pozisyon alınmasının daha sağlıklı olacağı düşünülür.

Özgür Hatipoğlu
Araştırma
Araştırma Müdür - Stratejist

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.