success
X

TEKNİK ANALİZ

Geri

Petrol teknik görünüm ve opsiyon stratejisi

12.10.2020 06:02


Petrol teknik görünüm ve opsiyon stratejisi

12 Ekim 2020 17:53

Sabah Notları’nda bahsettiğimiz üzere, Delta Kasırgası’nın karada devam ederek petrol sahalarının üzerindeki etkisini kaybetmesi, Libya’nın en büyük petrol sahasında tekrar üretimi başlatacağı haberi ABD’de tatil olmasına rağmen petrol fiyatı üzerinde etkili oluyor. Pazar gecesi açılışıyla aşağı yönlü boşlukla açılan petrol kontratı sabahtan beri gelen satışlarla tam olarak geçen haftaki yükselişin yarısını geri vermiş durumda.

 

Kasım vadeli petrol opsiyonlarında 25 Delta call ve put ların farkı kasırganın zamanlamasına  uygun olarak call lar lehine yükselmişti. Ancak bugün bir dönüş başlamış olabilir. Kasırga nedeniyle volatilite farkındaki yükselişin yeni yüksek yapamaması ama buna karşılık fiyatın yeni yüksek yapmış olması aslında ralliye katılsalar bile opsiyon piyasasının bu yükselişe o kadar da fazla inanmadıklarını gösteriyor. Henüz beyaz çizgi aşağı dönmüş değil, ancak eğer o da dönerse petrol kontratlarında satışın derinleşmesi hızlıca gerçekleşebilir. Hepsinden ayrık; volatilite farkının negatif bölgede olması zaten başlı başına opsiyon piyasasının aslında aşağıyı fiyatladığını gösteriyor.

 

Eğer bu faktörlerin işaret ettiği satış hareketi çalışırsa aşağıda görülen marj içinde yaklaşık %8’lik bir satışa bakıyor olabiliriz. Bu durumda vadeli kontratlarla short gidilebileceği gibi, aşağı yönlü opsiyon spreadleri de sınırlı risk/getiri için iyi bir seçenek olabilir. Örneğin 23 Kasım vadeli petrol opsiyonlarında 39.50 – 38.50 put spread i (1.05-0.65= 0.40) $400 maliyetle alınabiliyor. Bu yapının maksimum kar hedefi $1,500; maksimum olası zarar $400 olur.

Detaylar için bize dönebilirsiniz.

 

Özgür Hatipoğlu
Araştırma
Araştırma Müdür - Stratejist

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.