success
X

TEKNİK ANALİZ

Geri

EURUSD teknik bakış ve taktik pozisyonlar

01.10.2020 04:34


Çarşamba günü Sabah Notları’nda paylaştığımız EURUSD Aralık 2020 kontratı saatlik grafiğinde negatif eğimli işlem kanalının üst bandına çok yakın olduğumuzu ve o zaman fiyatın bulunduğu Fibonacci eğilim çizgisinden veya bir üstteki kanal üst bandı civarından geri çekilme beklediğimizi yazmıştık. Söz konusu Fibonacci seviyesinden başlayan geri çekilme bir alttaki aralığın %50’sine işaret eden eğilim çizgisine dek geldikten sonra boğaların tekrar kontrolü almasıyla birlikte ağır aksak da olsa bir üstteki seviyeyi yukarı kırarak bu sabah kanal üst bandını test ediyor. Bu direncin kırılıp kırılmayacağı hakkında şimdiden bir kehanette bulunmak doğru olmayacaktır. Ancak teknik seviyeleri trade edenler için üst bandın test edilmesi halinde  kırılmasından önce piyasanın geri çekilme yapma ihtimali yüksek sayılır. Özellikle bir önceki turda kontratın Fibo eğilim çizgilerine uygun hareket ettiği göz önüne alınırsa en azından 1.1740 bölgesine kadar bir geri çekilme beklenebilir.

Bu tür işlemi takip etmek için birden fazla taktik pozisyon denebilir. Aşağıda bunların bazılarına örnekleri bulabilirsiniz. Bu örneklerdeki büyüklükleri ve seviyeleri kendi risk tercihlerinize göre düzenlemeniz önerilir:

  • 1.1780/1.1800 aralığından yapılacak satışlarda 1.1820/40 bölgesine stop, 1.1740/20 bölgesine kısmi limit koyulabilir. Limit emrinin çalışması halinde kalan pozisyonlar için yukarıdaki stop emirleri en azından başa baş seviyesine veya daha aşağıya revize edilebilir ve hatta stop emri en azından 10 pips’lik adımlarla takip eden stop emrine dönüştürülebilir.
  • Piyasanın 1.1800 bölgesine gelmesi halinde risk tercihlerine ve opsiyonlar konusundaki tecrübeye bağlı olarak yukarıdan alım opsiyonu satılarak fiyatın gerilemesiyle birlikte opsiyonun içsel değerinin ve zaman değerinin zayıflamasından kaynaklı primin erimesinden para kazanmaya çalışmak bir seçenek olabilir. Parametreler risk/getiri beklentisine göre belirlenmelidir.
  • Aşağı yönlü put opsiyonu veya put spreadi almak bu tür durumlar için her zaman mümkündür. Ancak spread aldığınızda opsiyon vadesini iyi seçmek gerekir. Parametler yine risk/getiri tercihlerine göre değişiklik gösterecektir.

 

Sorularınız olursa bize dönebilirsiniz.

 

Özgür Hatipoğlu
Araştırma
Araştırma Müdür - Stratejist

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.