success
X

TEKNİK ANALİZ

Geri

EURUSD vadeli kontratı teknik analiz ve pozisyonlanma örneği

05.08.2020 11:53


Merhabalar,

Sabah Notları’nda bahsettiğimiz EURUSD vadeli kontratları üzerine yaptığımız teknik seviye tahminlerini biraz daha netleştirmek amacıyla ilgimizi çeken bazı grafikleri paylaşmak istedik. Bu grafiklerde kullanım kolaylığı açısından spot parite fiyatları kullanılmıştır.

Öncelikle; Mart 2020’de ortaya çıkan USD likiditesindeki sıkışıklığı takip ettiğimiz yakın vade – uzak vade faiz spreadlerinin kriz Covid-19 dönemi öncesine geldiğini, yani artık bir likidite sıkışıklığı kalmadığını, bu nedenle USD talebinin anormal seviyelerde olmadığını not edelim. Ana tema; FED görevini yaptı ve Dolar likiditesi problemini iyi yönetti. Bu nedenle sonradan oluşturulan ve kullanılan likidite mekanizmalarında miktar küçülmesine gitmesi normal olmalı. Bu gelişme aslında son zamanlarda konuşulan FED’in bilançosundaki küçülme konusunu da açıklıyor; geçici olarak çalıştırılan mekanizmalar amaca ulaşınca, gerektiğinde yeniden kullanılmak üzere rafa kaldırılıyor. Sonuç; koşa koşa USD almak için güçlü bir neden şimdilik görünmüyor.

Gelelim EURUSD grafiklerine… ilk grafik haftalık periyottaki bakışımızı gösteriyor. 2008’den bu yana aktif olarak çalışan ve her seferinde piyasayı baskılayan trend kanalının üst bandındayız. Aynı zamanda yatayda da defalarca hem destek hem direnç olarak çalışan 1.1900 bölgesini zorluyor. Muhtemelen bu seviyeler sonunda kırılacak ve 12 yıllık trend kanalının kırıldığını gösteren aşağıdaki grafiği bir çok yerde göreceğiz. Ancak öncesinde burada bir mücadele olmasını ve fiyatlamanın git-gel şeklinde çalıştıktan sonra kıracağına inanıyoruz. Bu nedenle ilk etapta piyasayı short taraftan oynamak, sonrasında duruma göre, long tarafa yakın olmak kısa ve orta vadede tercih edilen pozisyonlanma olabilir.

İkinci grafik yaklaşık 680 pips büyüklüğünde bir AB=CD harmonik oluşumun hedefine ulaştığını gösteriyor. Aynı zamanda 150 günlük regresyon bantlarının (kırmızı kesikli çizgiler) üst sınırına da gelinmiş olması cari seviyelerden düzeltme ihtimalinin arttığını düşündürür. Ayrıca grafikte bazı mumların boyalı olduklarını göreceksiniz. Bu boyamayı yapan indikatörün ilgili trendin yorulmaya başladığı ve olası dönüş bölgelerine yakın olduğumuzu göstermesi düşünülür. Beklediğimiz geri çekilmenin realize olması halinde paritenin ilk etapta yeşil hareketli ortalamaya kadar zayıflık göstermesi beklenir. Sonrasında ise sarı işlem kanalının alt bandı izlenebilir. İlki 1.1635, diğeri 1.1600 bölgesi.

Üçüncü grafikte alt kısımda görülen indikatör de yukarıdaki gibi trenddeki yorulmaya işaret eden ve olası bir dönüşe yakın olduğu yönünde barları boyar. Histogramdaki barların pembeye dönmesi ilgili hareketin tükenme eğilimine girdiği zamanlarda ortaya çıkar ve tarihsel olarak bu durumun ardından bir süre sonra piyasada dönüş gelebilir. Özellikle pembe barlardan sonra histogramın sıfır seviyesinin üzerinde olduğu zamanlarda barların koyu yeşil, aşağıda olması halinde de koyu kırmızıya dönmesi sürecin hızlandığı şeklinde yorumlanır. Şu anda bu faktörlerin yerli yerinde olduğu görülüyor. Bu görünüm paritedeki görüşümüzü destekler.

Son olarak saatlik grafiklerde gözümüze çarpan bir OBO formasyonu ve sağdaki omzun oluşturduğu pozitif eğimli işlem kanalının tepesindeyiz. Bu bölgeden en azından beyaz ile gösterilen kanalın alt bandına kadar bir düzeltme gelmesi beklenebilir. Bandın yukarı doğru ihlal edilmesi halinde ise bir kez daha 1.19’un üzerine kadar uzanabilecek bir ralli başlamış olabilir. Bu nedenle pozisyonların yönetilmesi önemlidir.

Pozisyonlanma tarafında birden fazla alternatif yöntem olabilir. Fazlaca detaya girmeden düz mantıkla paritede vadeli kontratlarla short pozisyon denenebileceği gibi opsiyonlarla da alternatif çözümler üretilebilir. Opsiyonlarda da bir çok strateji alternatifleri bulunuyor. Bunlardan bazılarını şu şekilde konuşabiliriz:

  • Kısa süreli işlemlere girmek isteyenler bu Cuma bitecek opsiyonlarda, cari piyasanın 1.1810’dan geçtiği durumda 1.1800 putlar 31 pips’ten alınabiliyor. Tek başına opsiyon alanların riski €125.000 büyüklük için başlangıçtaki prim olan $387.5 ile sınırlıdır.
  • Bir diğer yöntem gelecek Cuma bitecek opsiyonlarda 1.18 – 1.17 put spreadleri (57-22) 35 pips maliyetle alınabiliyor. Bu durumda öncekine göre neredeyse aynı maliyetle 1 hafta daha zaman satın alınabiliyor. Bu stratejiye ek olarak, risk alabilecek olanlar 1.2000 call satarak (16 pips) stratejinin maliyetini 19 pips’e ($237.5) çekebilir ve karşılığında piyasanın yükselmesi halinde 1.2000’den short olmayı planlayabilir.

 

Özgür Hatipoğlu
Araştırma
Araştırma Müdür - Stratejist

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.