BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEKNİK ANALİZ

Geri

WTI Futures - Siyah İnci Rüzgarı Arkasına Alıyor

05.11.2019 12:06


ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinde olumlu adımlar atılması,

ABD'nin dün gece Çin'e uyguladığı 112 milyar büyüklüğündeki mallara uyguladığı %15'lik vergi uygulamasında indirime gidebileceği açıklaması,

ABD ile İran arasındaki politik gerginliğin yeniden tırmanması,

İran'ın Avrupa Birliği ile yaptığı nükleer anlaşmayı, ekonomik vaadlerin yerine getirilmediği gerekçesi ile ihlal edeceğini açıklaması,

ve

Aramco'nun uzun zamandır beklenen halka arzı petrol fiyatlarını direkt ve dolaylı olarak etkileyebilecek faöktörler olarak öne çıkıyor.

Az önce gelen habere göre ise OPEC ileriye yönelik talep tahminlerini aşağı yönlü revize etmiş durumda. Birlikten gelen açıklama ile revize edilen veriler 2024 yılında günlük 104.8 Milyon Varil, 2040 yılında ise 110.6 Milyon varil seklinde.

Özellikle yavaşlayan ekonomilere bağlı olarak azalan talebin, ticaret görüşmelerindeki olumlu adımlara hassasiyeti fazla olacaktır.

Ek olarak genişleyici para politikalarına FED'in de katılması ile yaşanan ucuz fonlama opsiyonu yeni bir emtia rallisini beraberinde getirebilir.

Ekonomik Takvim

WTI aktif vadeli kontratları için haftanın en önemli verisi yarın TSİ 18:30'da ABD'den gelecek ham petrol stokları olacaktır - Piyasa beklentisi 2,721 Milyon Varil

Bu gelişmeler eşliğinde WTI Futures aktif vadeli kontratlarına baktığımızda

Uzun vadeli grafiklerde 51.50 USD kritik desteğinde tutunan fiyatlarda 57.57 USD direncinin geçilmesi ile birlikte yükseliş hareketi hızlanacaktır.

 

 

Daha kısa vadede ise daralan üçgen formasyonunu kıran emtianın 53.50 USD üzerinde günlük kapanış yaptığı sürece hareketine devam etmesini beklerim.

 

 

Ne Yapılabilir ?

Global ekonomilerdeki yavaşlamaya rağmen merkez bankalarının destekleyici adımları ve ticaret görüşmelerindeki olumlu gelişmeler petrol fiyatlarında yükselişi destkeleyebilir.

Teknik olarak 51.90 USD üzerinde kaldığı sürece sırasıyla

57.42

58.20

59.70

ve formasyon hedefi olan 62.10 USD seviyesine doğru yükselişler görülmesini bekliyorum.

Neye Dikkat Etmeli ? 

Kısa vadede 53.50, uzun vadede 51.90 USD altında formasyonun bozulabileceğine,

Yarın açıklanacak petrol stok verilerinin yaratabileceği volatiliteye.

 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

Facebook https://www.facebook.com/TradeAll/

 

Berk Dinçtürk

International Markets

Vice President

 

Bu analizler yer alan grafikler TradingView kullanılarak hazırlanmıştır.

Charts used during this analysis are generated by using TradingView.

Uyari Notu: Bu mesaj ve ekleri gonderilen kisiye ozeldir. Eger mesajin gonderilmek istendigi kisi degilseniz lutfen kopyalamayiniz, baskalarina gondermeyiniz, mesajı sisteminizden siliniz ve gondericiyi bilgilendiriniz. Internet üzerinden yapılan iletişim güvenli olmayıp, verilerin kasten veya tesadüfen bozulması ve virüs içermesi olasılığı vardır. Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu mesajın ve eklerinin hatalı ve/veya eksik olması, yerine ulaşmaması, geç ulaşması, içeriğinin bozulması ya da virüs icermesinden ve bilgisayar sisteminize verebilecegi zarar dolayısıyla hicbir sorumluluk kabul etmez. Ayrıca, elektronik posta, resmi olmayan ve çoğunlukla kısaltılmış bir iletişim yöntemidir. Dolayısıyla, burada yer alan bilgi veya tavsiyelere, gönderici ile ayrıca görüşmeden güvenmeniz normal şartlar altında uygun olmayacaktır. Mesaj metninde veya eklerinde yer alabilecek Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafindan hazirlanmis rapor, yorum veya veriler sadece bilgilendirme amaclidir. Yatirim bilgi yorum ve tavsiyeleri, yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel goruslerine dayanmaktadir. Bu bilgilerin kullanilmasi nedeni ile ortaya cikabilecek sonuclardan Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu degildir.

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.