BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEKNİK ANALİZ

Geri

SP 500 Futures - Elliot Dalgası ve Likidite Tuzağı

10.09.2019 04:58


ABD ile Çin arasında ticaret savaşlarının yeniden alevlenmesi ile 2800 seviyelerine kadar geri çekilen SP 500 futures aktif vadeli kontratları,

Ekim ayında görüşmelerin yeniden başlanacağı açıklaması,

ve 

FED'in faiz indirimlerine devam edeceği açıklamaları ile yeniden destek bulmaya başladı.

Perşembe günü ECB ve önümüzdeki hafta yapılacak FED toplantıları ile yeniden bol para döneminin geri döneceği beklentisi global hisse senedi endekslerini yukarı taşıyor.

Global ekonomiler yavaşladığı,

Ticaret savaşlarında yeni vergiler devreye girdiği,

Politik belirsizlikler ve jeopolitik risklerin arttığı dönemde endesklerde yukarı yönlü yaşanan rallinin temel dinamiklere pek de uyduğu söylenemez.

PIMCO eski CEO'su Mohamed El Erian, geçtiğimiz hafta verdiği röportajda piyasa oyuncularının ABD ile Çin arasındaki görüşmeler için fazla iyimser beklentilerde olduğu ve yükselişlerin tweet ve haber içeriği ile alıma geçen algolar ile gerçekleştiğini belirtti.

Perşembe günü ECB ile başlaması beklenen faiz indirimlerinin FED ile devam etmesi beklenirken, iki merkez bankası üyelerinden de çelişkili açıklamalar gelmeye devam ediyor. Yeni genişlemeye karşı olan üyelerden bazıları, parasal genişlemenin şu ana kadar bir çözüm yaratmadığı görüşündeler. Yeni genişleme karşıtı üyeler 1990 yılında Japonya'nın yaşadığı likidite tuzağını örnek gösteriyorlar.

SP 500 Endeksinin ileriye yönelik kar tahminlerine baktığımızda 3. çeyrekte beklentilerin giderek düşmesi dikkat çekici.

 

Bu gelişmeler eşliğinde SP 500 Futures aktif vadeli kontratlara teknik olarak baktığımızda,

Aylık grafiklerde oluşan Doji mumu ve zirvelerde alıcılar gücü ile fiyatlama arasındaki uyumsuzluk dikkat çekici

 

 

Haftalık grafiklerde ise 2009 senesinde başlayan yükseliş hareketi Eliiot 4. dalga düzeltmesi içerisinde bulunuyor olabilir. Bu durumda endeks yeni zirve yapmadığı sürece orta vadeli bir düzeltme ihtimali giderek artacaktır.

 

 

Günlük grafiklere baktığımızda ise yükselen kamanın düzeltmesini tamamladığı ve 2992 seviyesi altındaki her kapanışın yeni düşüklerin önünü açmasını beklerim.

 

 

Ne Yapılabilir ?

SP 500 Futures aktif vadeli kontratlarda 3030 zirvesi geçilmediği sürece endeksin baskı altında kalmaya devam etmesini ve sırasıyla

2940

2890

2840

2740

2560 

2470 seviyesine doğru geri çekilme beklerim.

 

Neye Dikkat Etmeli ?

3030 seviyesinin yukarı geçilmesiyle formasyonun bozulabileceğine

ECB ve FED toplantılarının yaratacağı volatiliteye.

 

 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

Facebook https://www.facebook.com/TradeAll/

 

Berk Dinçtürk

International Markets

Vice President

 

Bu analizler yer alan grafikler TradingView kullanılarak hazırlanmıştır.

Charts used during this analysis are generated by using TradingView.

Uyari Notu: Bu mesaj ve ekleri gonderilen kisiye ozeldir. Eger mesajin gonderilmek istendigi kisi degilseniz lutfen kopyalamayiniz, baskalarina gondermeyiniz, mesajı sisteminizden siliniz ve gondericiyi bilgilendiriniz. Internet üzerinden yapılan iletişim güvenli olmayıp, verilerin kasten veya tesadüfen bozulması ve virüs içermesi olasılığı vardır. Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu mesajın ve eklerinin hatalı ve/veya eksik olması, yerine ulaşmaması, geç ulaşması, içeriğinin bozulması ya da virüs icermesinden ve bilgisayar sisteminize verebilecegi zarar dolayısıyla hicbir sorumluluk kabul etmez. Ayrıca, elektronik posta, resmi olmayan ve çoğunlukla kısaltılmış bir iletişim yöntemidir. Dolayısıyla, burada yer alan bilgi veya tavsiyelere, gönderici ile ayrıca görüşmeden güvenmeniz normal şartlar altında uygun olmayacaktır. Mesaj metninde veya eklerinde yer alabilecek Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafindan hazirlanmis rapor, yorum veya veriler sadece bilgilendirme amaclidir. Yatirim bilgi yorum ve tavsiyeleri, yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel goruslerine dayanmaktadir. Bu bilgilerin kullanilmasi nedeni ile ortaya cikabilecek sonuclardan Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu degildir.

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.